Właściwości oleju kokosowego

Naturalnie występujący w oleju kokosowym tłuszcz nasycony ma niesamowite korzyści dla zdrowia – poprawia stan zdrowia serca, normalizuje poziom lipidów w organizmie, wspierając równocześnie zdrowy metabolizm i utratę masy ciała, jeśli to konieczne. Ponadto reguluje funkcjonowanie tarczycy, chroni wątrobę przed uszkodzeniami ze strony alkoholu, wspiera system immunologiczny i podnosi poziom energii w organizmie bez równoczesnego przyrostu masy ciała i innych zagrożeń dla zdrowia, jak czynią to inne tłuszcze nasycone czy tłuszcze trans. Dodatkowo jest doskonałym przeciwutleniaczem, pomaga w absorpcji witamin i minerałów, a ponadto ma właściwości przeciwbakteryjne, przeciw-grzybicze, przeciwzapalne, przeciw-pasożytnicze i przeciwwirusowe. Co sprawia, że tłuszcz kokosowy – będący przecież tłuszczem nasyconym - jest tak wyjątkowy i ma tak dobroczynne działanie na nasz organizm?
Przez dziesiątki lat propagowano ideę, że tłuszcze nasycone są szkodliwe dla zdrowia i mogą prowadzić do wielu negatywnych konsekwencji takich jak wysoki poziom cholesterolu, miażdżyca, otyłość, choroby krążeniowo-naczyniowe, choroby serca czy choroba Alzheimera. Równocześnie wiele badań czynionych pośród ludności zamieszkującej wyspy Pacyfiku wykazało, że chociaż ich całkowite spożycie kalorii z tłuszczów nasyconych wynosi aż 30-60% i pochodzi głównie z orzechów kokosowych, to problem chorób serca czy układu naczyniowo-krążeniowego praktycznie nie istnieje wśród tej społeczności.
Czy tłuszcze nasycone są więc dobre czy złe dla naszego organizmu?
Podstawowym faktem jest to, że nie wszystkie tłuszcze nasycone są sobie równe. Jedynie tłuszcze nasycone występujące w naturze – tak jak w orzechu kokosowym – można uznać za przyjazne dla człowieka, w przeciwieństwie do sztucznie tworzonych tłuszczy nasyconych, które doprowadzane są do stanu nasycenia w procesie zwanym uwodornieniem. Sztuczne uwodornienie olejów roślinnych czy ich późniejsze utwardzanie i stwarzanie tłuszczów trans sprawia, że produkowane są gęste, zjełczałe substancje, które następnie są chemicznie oczyszczane i perfumowane, by mógł powstać rafinowany produkt pozbawiony jakichkolwiek witamin i minerałów, który często nie tylko jest bezwartościowy dla naszego organizmu, ale nawet i szkodliwy dla niego.
Tłuszcze nasycone zawarte w orzechu kokosowym pochodzą wprost z natury i oferują szereg unikalnych korzyści zdrowotnych dla naszego organizmu. Tajemnica tych niezwykłych właściwości kryje się w składzie kokosowego tłuszczu.
Pod względem chemicznym olej kokosowy to mieszanina triglicerydów, czyli związków wykonanych z glicerolu i kwasów tłuszczowych, z łańcuchami 8-18 atomów węgla. 90% kwasów tłuszczowych w oleju kokosowym jest nasycona, co oznacza, że nie mogą się one utleniać ani nie jełczeją. Około 60% oleju kokosowego zawiera trójglicerydy o średnich łańcuchach (MCT), z kwasami tłuszczowymi zawierającymi 6-12 atomów węgla. Nienasycone kwasy tłuszczowe w oleju kokosowym - kwas oleinowy i kwas linolenowy - stanowią jedynie 8% całkowitej ilości kwasów tłuszczowych.
Najważniejsze fakty dotyczące oleju kokosowego:
-
Olej kokosowy to około 2/3 średnio-łańcuchowych kwasów tłuszczowych (MCFA) - jest on tym samym najbogatszym naturalnym źródłem tych zdrowych kwasów tłuszczowych. Z kolei najpopularniejsze oleje roślinne lub oleje tłoczone z nasion zawierają długo-łańcuchowe kwasy tłuszczowe (LCFAs), które posiadają duże cząsteczki, stanowiące dla organizmu trudne wyzwanie – są trudne do rozkładania, bardziej obciążają trzustkę, wątrobę i cały układ trawienny, dlatego też są przeważnie przechowywane w organizmie w postaci tłuszczu lub odkładają się w tętnicach w postaci złogów miażdżycowych. MCFA to zdecydowanie mniejsze cząsteczki, dzięki czemu łatwiej są trawione, łatwiej przyswajane i stanowią mniejsze obciążenie dla układu pokarmowego. Szybkie przekształcanie tłuszczów MCFA w energię ma też dodatkową zaletę – pomaga stymulować metabolizm organizmu, co prowadzi do zdrowej i kontrolowanej utraty wagi.
-
50% tłuszczu zawartego w oleju kokosowym to rzadko spotykany w naturze tłuszcz o nazwie kwas laurynowy, który ma unikalne właściwości promujące zdrowie. Organizm przekształca kwas laurynowy w wysoce korzystny dla siebie związek zwany monolauryn, który ma potężne anty-wirusowe, antybakteryjne i przeciw pierwotniakowe właściwości. Kwas laurynowy jest również znajdowany w ludzkim mleku (6,2% całkowitej zawartości tłuszczu), gdzie działa przeciwbakteryjne i przeciwwirusowo.
-
Po spożyciu oleju kokosowego, ciało wysyła MCFA bezpośrednio do wątroby, by zużyć je jako energię. Olej ten jest więc silnym źródłem natychmiastowej energii dla organizmu, nie powodując równocześnie wzrostu insuliny we krwi, jak ma to miejsce podczas zasilenia organizmu dużą porcja węglowodanów. Jest to więc idealny produkt również dla diabetyków.
-
Olej kokosowy jest też optymalnym środkiem do pielęgnacji skóry. Jest silnym przeciwutleniaczem, który posiada właściwości przeciwstarzeniowe i regeneracyjne, dzięki czemu pomaga utrzymać i przywrócić jędrność, elastyczność, gładkość i młodzieńczy wygląd skóry. To również doskonała odbudowująca i mineralizująca odżywka do włosów.
-
Jedna łyżka oleju kokosowego (około 14 gramów) zapewnia 13,2 g tłuszczów nasyconych, które stanowi 65% zalecanego dziennego spożycia.
Wszystkie Artykuły